Ebeveyn Danışmanlığı

Ebeveyn Danışmanlığı Nedir?

Bebeklik, çocukluk ve ergenlik dönemleri, gelişimin çok hızlı olduğu dönemlerdir. Bu dönemlerdeki gelişim ve büyüme hızı; bebeğin bakımı, süt emmesi, doyurulması, uyku düzeni, duygu durumu, süt bırakması, diş çıkarması, yürümesi, konuşması, tuvalet eğitimi, kreşe başlaması, sosyalleşmesi, okula başlaması, ders çalışma alışkanlığı kazanması, cinsel gelişim gibi birçok gelişimsel krizi de beraberinde getirir. Bunların yaşanması normaldir ve önleyici-bilgilendirici danışmanlık hizmetleriyle,  etkin anne-baba tutumlarıyla atlatılabilir.

Ebeveyn danışmanlığı; hamilelik, bebeklik, çocukluk ve ergenlik dönemlerinde çocukları sağlıklı bir biçimde yetiştirmeye yardımcı olur. Çocuğun karşılanması gereken ihtiyaçları,  gelişim özellikleri, hangi davranışın normal hangi davranışın anormal olduğunu ayırt etme, çocuğun yaşına uygun gelişiminin sağlıklı bir şekilde ilerleyip ilerlemediğini belirleme ve sosyal-duygusal gelişimi yerinde olan çocuk yetiştirmek için sağlıklı, işlevsel ebeveynlik becerileri konularında verilen danışmanlık hizmetidir.

  • Etkili ebeveyn tutumlarının neler olduğu,
  • Çocuğunuzla nasıl ilişki kurmanız gerektiği,
  • Çocuklarınızın zor sorularına nasıl cevap vermeniz gerektiği,
  • Hangi durumlarda çocuğunuza nasıl yaklaşmanız gerektiği,
  • Kardeş ilişkilerini nasıl yönetmeniz gerektiği,
  • Çocuklarınızı yeni kardeşe nasıl hazırlamanız gerektiği,
  • Bebeğinizin sağlıklı gelişimi için nasıl destek olabileceğiniz,
  • Hangi yaşta hangi oyunlar ve oyuncaklar seçmeniz gerektiği,
  • Çocuklarınızın kendine güven, girişimcilik, sorumluluk sahibi olabilme gibi özelliklere sahip olabilmesi için size düşen görevlerin neler olduğu…
  • Klinikte uzman terapist ekibinden alacağınız danışmanlık hizmeti bu ve benzeri tüm konularda yeterli bilgi ve beceriyi geliştirmenizi sağlayacaktır.

Neden Ebeveyn Danışmanlığı?

Çocuk yetiştirmede tek doğru yoktur. Taviz verilmemesi gereken temel ilkeler dışında, ebeveyn çocuk arasındaki esneklik alanı genişletilmelidir. Çocukları hatalı yetiştirmekten korkmak yerine; çocuklarla yaşanan krizleri birer gelişim fırsatı olarak ele alıp, sorunlara çözüm üretme noktasına gelmek hedeflenmelidir. Sorunların tek bir çözümü yoktur, her aileye, her ailenin dinamiklerine ve yapısına göre farklılaşır. Önemli olan, zihni sorun odaklı düşünmekten çözüm odaklı düşünme noktasına getirmektir. Ebeveyn danışmanlığında temel ilkelerden birisi de ebeveynlerin sorunlara yönelik çözüm üretme kapasitesini artırmaktır.

Bebeklikte, çocuklukta, ergenlikte ihmal edilen, görmezden gelinen ya da fark edilmeyen, çözülmeyen her sorun, yaşamın herhangi bir yerinde tekrar kendini gösterir; daha büyük ve içinden çıkılması zor sorunlara yol açabilir. Ebeveyn danışmanlığının temel amacı, sorunlara ve krizlere erken müdahale edip önlemler almaktır.

Bir sorun uzun süre çözülemediğinde; çocuğun, ergenin tüm gelişim alanları bu sorundan olumsuz etkilenir ve diğer gelişim alanlarında da farklı sorunlar oluşur. Sorunlar büyümeden ya da oluşmadan yapılabilecek erken müdahale;  hem çözüm sürecinin kısalmasında hem de başka sorunların oluşumunun önlenmesinde belirleyicidir.

Bu nedenle ‘Ebeveyn Danışmanlığı’ iki başlık altında özetlenebilir:

Sorunları Yönetme

Çeşitli gelişimsel dönemlerde ortaya çıkan krizleri yönetmeye ve ebeveynlerin, çocuklarına daha sağlıklı yaklaşmalarını sağlamaya, sorunları büyümeden çözmeye yönelik, iyileştirici bir danışmanlık hizmetidir.

Krizler, çocuğun içinden geçtiği gelişimsel dönemin bir yansıması olabileceği gibi, boşanma, ailede kayıp, taşınma gibi yaşam olayları kaynaklı da olabilir.

Sağlıklı Gelişim Takibi

Herhangi bir belirti olmadan, ebeveynlerin, çocukların ruhsal açıdan sağlıklı, sosyal ve duygusal becerileri gelişmiş, kendine güvenli bireyler olarak yetiştirmelerine yardımcı olması amacıyla geliştirilen, önleyici bir danışmanlık hizmetidir. Gelişim sürecinin özellikleri ve çocuğun zihinsel, duygusal, sosyal ve bedensel gelişiminin desteklenmesi konularında,  aileye danışmanlık verilir.

Ebeveyn danışmanlığı, önleyici ve koruyucu olması nedeniyle çok önemli bir hizmet alanıdır. Önleyici danışmanlık hizmetleri, çoğu zaman kısa sürelidir.

BU KONULARI DA İNCELEMENİZİ TAVSİYE EDİYORUZ!