Online Terapi

Terapiye Gelmek İçin Ulaşım ve Zaman Sizin İçin Problem mi?

Coronavirüs nedeniyle bütün dünya ve ülke olarak zor zamanlardan geçmekteyiz. Korunma yolları; kişisel hijyen ve sosyal izolasyon olan bir virüsten dolayı hepimiz evlerimize kapanmak zorunda kaldık. Özellikle sosyal izolasyon virüsten korunmanın en önemli yollarından biri olunca insan ilişkileri de bu izolasyona maruz kaldı ve evrilmek, iletişimin farklı yollarını bulmak kaçınılmaz hale geldi.

Her hangi bir psikolojik sorunumuz olmasa da; çok kısa zaman önce yapabiliyor olduğumuz şeyleri yapamaz hale gelmek, sosyal olarak izole olmak, kapının dışında bir virüsün olduğunu düşünmek hepimizi psikolojik olarak zorlamaya, kaygılandırmaya ve bu kaygıyla beraber psikolojik olarak yıpranmamıza yeter de artar diye düşünüyorum.

Psikoterapi zor zamanlarda kaygılarımızı sağlıklı yönetebilmemize hizmet eden bir insan ilişkisi türüdür. Yüz yüze olması arzu edilse de içinde bulunduğumuz zor zamanlarda online olarak da yapılabilir. Bu dönem sizin içinde yönetilmesi zor duyguları açığa çıkardı ve gün geçtikçe daha da zorlanıyorsanız online terapi desteği almanızı öneririm.

Online Terapi Nasıl Yapılır?

Kısaca online terapi; psikoterapist ve danışanın aynı mekanda bulunamama durumunda gerçekleştirilen danışmanlık hizmetine denir. Danışmanlık hizmetinin yüz yüze verilemediği zamanlarda internetin imkânlarından yararlanılarak yapılır.

Online terapi acil müdahale ve kriz yönetimi gerektiren durumlar dışında terapist ile danışan arasında psikoterapinin ahlaki ilkelerine uygun olarak yapılır. Online terapi gerçek bir psikoterapi seansı nasılsa ona uygun şekilde gerçekleştirilir. Psikolog ile danışan uygun bir mekanda gizlilik ilkelerine bağlı kalarak seanslarını randevulaşarak gerçekleştirirler.

Danışan süreç içinde acil müdahale gerektirecek durumlar oluştuğunda ilgili sağlık kuruluşundan yardım alacağını taahhüt eder.

ÖNEMLİ: Online terapi hizmetinden yararlanmak isteyen kişiler yalnız ve görüşme esnasında rahatsız edilmeyecekleri herhangi bir yeri ayarlamalıdırlar. Yine de bu mekanda bir takım düzenlemelerin yapılması gerekmektedir.

  • Psikoterapinin en önemli unsurlarından biri olan gizlilik ve mahremiyet bulunduğunuz mekanda sağlanmış olmalıdır.
  • Konuşmalarınızın diğer kişiler tarafından duyulmaması psikoterapi sürecinde rahat hissetmenizin en önemli unsurlarından biridir. O sebeple bulunduğunuz ortamda yalnız olmanız ya da ses yalıtımı konusunda iyi bir ortamda bulunmanız tavsiye edilmektedir.
  • Bulunduğunuz ortamın sessiz ve yeterince aydınlık olmasına dikkat edin.
  • Online terapi esnasında giyim şeklinizin yüzyüze seansa geldiğinizde olduğu gibi olmasına dikkat edin.
  • Seansların kalitesi ve kesinti yaşamama adına internet bağlantısının güçlü olmasına dikkat edin.
  • Görüşme esnasında odaya girip çıkan birilerinin olmaması ve görüşmenin ahenginin bozulmaması için gerekli önlemler aldın.
  • Acil durumların dışında cep telefonlarınızı sessize almanız iyi olacaktır.

Seans Suresi ve Ücreti: Seansların süreleri ve ücretleri yüz yüze terapi ile aynıdır. Seans saatinde hazır bulunmak ve seans başlamadan önce uzmanın hesabına ücretinin yatırılması gerekmektedir.

Seans İptalleri: Randevu saatinden en az 1 gün önce seans iptali ya da değişikliği yapılabilir.

Danışan gerekli ortamı ve şartları sağladığında online terapi süreci kararlaştırılan gün ve saatte başlar, terapist ve danışanın belirleyeceği periyotlarda devam eder.

Danışanların yüz yüze terapi alma imkanları varsa psikoterapi hizmetinin yüz yüze alınması önerilmektedir. Lakin bulunan yerde; bir uzmanın olmaması, kişilerin çalışma saatlerinin yoğunluğu ya da bulunulan bölgenin küçük olmasından dolayı bu hizmeti aldığınızın bilinmesini istemeniz gibi durumlarda online terapi sizin için faydalı olacaktır.

BU KONULARI DA MUTLAKA İNCELEYİN!