Diğer Koçluk Hizmetlerimiz

HAYAT KOÇLUĞU

Kendi niteliklerimizin, yeteneklerimizin, değerlerimizin farkına vararak yaşamayı hakkediyoruz.

Muhteşem öz benliğimizi, farkındalıklarımızla içselleştirerek, DENGELİ, COŞKULU ve MUTLU bir hayatı kucaklayalım.

Hayat Koçluğu; Bireylerin sahip oldukları yetenekleri üst düzeyde kullanmayı ve olumlu niteliklerini deneyimleyerek kişisel yaşam kalitelerini istedikleri düzeye çıkarmanın hedeflendiği bir süreçtir.

Koçla yapacağınız çalışma, kararsız kaldığınız ya da sıkıştığınızı sandığınız noktadan sizi çıkarmayı amaçlar. Böylece hiç farkında olmadığınız ya da bugüne kadar kullanmadığınız güçlerinizi açığa çıkararak hayatınıza yeni bir yön verebilirsiniz.

Koçlukta bireyin gelişmesine, yeni bir beceri, yetkinlik veya davranış öğrenmesine, kendisi için koyduğu hedeflere ulaşmasına destek olmak hedeflenir.

Koçla yapacağınız çalışma, kararsız kaldığınız ya da sıkıştığınızı sandığınız noktadan sizi çıkarmayı amaçlar. Böylece hiç farkında olmadığınız ya da bugüne kadar kullanmadığınız güçlerinizi açığa çıkararak hayatınıza yeni bir yön verebilirsiniz.

Koçlukta bireyin gelişmesine, yeni bir beceri, yetkinlik veya davranış öğrenmesine, kendisi için koyduğu hedeflere ulaşmasına destek olmak hedeflenir.

Koçluk, insanın özüne yaptığı kıymetli bir yolculuk.

Özüne yolculuk ne demek?

Bugüne kadar çevrenin etkisiyle unuttuğun özelliklerini hatırladığın, doğuştan gelen mizaç özelliklerini tanıdığın, kabul etmek istemediğin ya da toplumsal olarak kabul edilmeyeceğini düşündüğün yönlerini kabul edip özgürleştiğin yolculuk demek.

Koçluk, seni sen yapan ve destekleyen, eylemlerini şekillendiren, bazen de seni sabote eden değerlerini, inançlarını düşüncelerini keşfetmeni sağlıyor.

Koçluk insanın yaşamının kendisidir. Çünkü koç, kişinin yaşamında birlikte yürüdüğü bir yol arkadaşı ve bununla birlikte koçluk, yaşamın içinde, kişinin kendi adına, yaşamına, kendine ve gelişimine dışarıdan bir gözle bakabilme sürecidir.

Koçluk temelde değişim yönetimidir. Değişime adapte olmaktır. Bu pencereden, insanların kendilerini çok farklı alanlarda fark etmelerini sağlayan, yürümek istedikleri yolu farkındalıkla seçmelerini, seçtikleri yolda kararlılıkla adım atmalarını destekleyen ve ulaşmak istedikleri yere onları ulaştıran profesyonel bir süreçtir.

Koçluk bir insanı odaklı düşündürebilmektir. Gerçekten odaklanmasını sağlamaktır.
Bu yaklaşım karşılıklı iletişim ve bir etkileşimi içerir. Bununla birlikte koçun penceresinden bakıldığında; koç, çok iyi dinleyip oradan hareketle çok güçlü sorular soran ve kişiye alan açarak onu destekleyen kişidir.

Bir diğer tanımla Koçluk, insanları gerçekten derin düşündürerek kendi farkındalıklarını ya da kendi potansiyellerini ortaya çıkarmayı sağlayan sistemler bütünüdür.

Koç ise, bütün bu sistemleri farkındalıkla bilerek uygulayan kişidir. Bunun için koçun, başlangıcı olup, sonu olmayan bir eğitim sürecine girmesi gerekir. Bu işi profesyonel olarak yapmak üzere gerekli teknikleri öğrenmenin yanı sıra, “Koç konumu” denilen yaklaşımı ve bu yaklaşımın gerektirdiği yetkinlikleri kazanmak adına, çok ciddi bir şekilde kendi üzerinde yaşam boyu çalışmayı, öğrenmeyi ve kendini geliştirmeyi gerektirir.

Bireysel Koçluğun en önemli esaslarından biri, koç ve danışanın birbirine karşı rahat olmasıdır. Özellikle de danışan, birlikte çalıştığı koçla iyi bir uyum sağladığını hissetmek ister. Seçim görüşmelerinizin öncesinde üzerinde durmanız gereken bazı soruları şöyle sıralayabiliriz:

 • Bir koçta aradığım özellikler nelerdir?
 • Aldığım koçluk hizmetinde hangi noktalara odaklanmak istiyorum?
 • Koçuma güven sağlayabilmem için, onun hakkında neler bilmem/öğrenmem gerekiyor?
 • Koçuma güvenebileceğime inanmam için onun hakkında neler hissetmem/duymam gerekiyor?
 • Koçluğa ilişkin ne gibi kaygılarım var?

Bireysel Koçluk Sürecinden Maksimum Verim Almak

 • Uyumlu olduğunuz bir Koç seçin Profesyonel Koç, öğrenme ve gelişim sürecinde partneriniz olacaktır. Seçim sürecinde zamanınızı iyi değerlendirerek, tarzı, kabiliyetleri ve yaklaşımı, bu partnerliğe ilişkin beklenti ve arzularınızı karşılayabilecek bir koç seçin. Koçunuzun düşünce biçiminize ilişkin farkındalığınızı arttırmasını, anlayış göstermesini, geribildirim sağlamasını, parlak fikirler sunmasını ve yankı platformu görevi görmesini bekleyebilirsiniz.
 • Amaçlarınızı ve Hedeflediğiniz Özel Sonuçları Açıkça Belirleyin Koçunuzla yapacağınız çalışmanın anlamlı hedeflerini belirlerken acele etmeyin. Amaçlarınız, motive edici olmaları açısından, öncelikle sizin için anlam taşımalıdır. Koçluk çalışmasının amaçları ve hedeflediğiniz sonuçlar geniş bir çeşitlilik gösterebilir
 • Öğrenmeyi Arzulayan Bir Zihniyet Benimseyin Koçluk, öğrenme alanınızı genişletmek ve yeni yollar ve kapılar açmak adına keşfetmeyi, deneme-yanılma uygulamaları yapmayı ve risk almayı içeren bir süreçtir. Koçluk çalışmasının başarısı, öğrenmeye karşı açıklığınıza bağlıdır.
 • Gelişiminizi İzleyin ve Sorumluluk Almaktan Vazgeçmeyin Seanslara hazırlıklı bir şekilde gelin. İki seans arasında, yapacağınızı söylediğiniz işleri yapın. Gelişiminizi izlemeye ve başarılarınızı takip etmeye özen gösterin.
 • Değişimin Zaman Aldığını Kabul Edin. Kapıdan hızla çıkıp gitmek ve hızlı kazanımlar için yepyeni imkanlar yaratmak isteyeceksiniz, ama uzun süreli değişimin zaman alacağını unutmayın. Kendinize karşı sabırlı davranın ve sonuçlar kadar, kaydettiğiniz gelişmelerin önemini de kabul edin.
 • Bireysel ve Kurumsal GELİŞİM desteği sunan KOÇLUK, bireysel gelişimi ve değişimi desteklemek temelinde kurulan profesyonel bir ilişkidir.
 • Koçluk çalışması danışanın HAREKETE GEÇMEK, İLERLEMEK, DEĞİŞMEK, DÖNÜŞMEK isteği ile potansiyeline odaklanır. Bireylerin iş ve özel yaşamlarında karşılaştıkları zorluklar değişim ve değişimi yönetme ihtiyacı doğurur. Koçluk problem çözmek için değil değişim yaratmak için kullanılan bir gelişim aracıdır.
 • Koçluk, danışanın destek aldığı çalışma şekli açısından farklıdır: Bu profesyonel ilişkide danışan liderdir. Karar veren ve uygun hareketleri başlatma sorumluluğunu taşıyan danışandır. Danışan kendi sorumluluğunu ve verdiği sözlere uyma yükümlülüğünü kabul eder. Koç, bu süreçte danışanı için en iyiyi ister ve hedefe ulaşması için sahip olduğu beceri ve tekniklerle danışanını destekler.
 • Koçluk çalışması sizin ihtiyaç, hedefler ve zamanınıza uygun olarak tasarlanır, yüz yüze, online veya telefon ile gerçekleştirilen bire bir görüşmeler şeklinde yürütülür.
 • Birbirimize karşı dürüst ve açık olmamız, koçluk ilişkisinin değeri ve bütünlüğü için çok önemlidir.  Bu doğrultuda paylaştığımız, geliştirdiğimiz ve tartıştığımız her şey tamamen gizli kalacaktır.
 • Koçluk çalışması sizin için, sizin hedefinize doğru yukarıda belirtilen çerçeve içinde yürür.
 • Bireysel koçluk her kişi için farklı tasarlanan bir süreç olmasına rağmen, genel olarak belirli bazı adımlar bulunmaktadır.
 • Tanışma, hedefleri belirleme, beklentileri ortaya koyma, çalışma prensiplerini oluşturma, planlama ve anlaşma.
 • Süreç ilerlerken kontrol ve değerlendirme.

BAŞARI VE KARİYER KOÇLUĞU NEDİR? AMAÇLARI NELERDİR?

Kişilerin hedeflediklerine ulaşabilmelerine yönelik koçluk yapan, yol haritası ve eylem planı yapmalarına profesyonel destek sağlayan hizmettir.
Kişilik Envanteri, Kişisel SWOT Analizi, Meslek Seçimi vb. çalışmalar yapılır.
Tamamen kişinin özelinde oluşturulacak, gizlilik ve etik değerler çerçevesinde sunulan bir programdır.
Hayaller, istekler, hedefler ve gerçekleşenler.

Bugün yaşadığım gerçekleri hayallerime borçluyum. Hayallerim olmasa idi, hayallerimi tanımlayıp hedefe dönüştüremese idim, bugün kendimden memnun olmayacaktım.
Başladığım yer, isteklerim, gerçekleşenler ve yaşadıklarım, sürekli irdeleyip kendimi bulmasaydım, keşfetmese idim, bugün bu kadar sevdiğim bir işi yapmıyor olurdum.
“Hayallerin hedeflere, hedeflerin gerçeğe dönüştüğü bir yolculuktur yaşam.”
Bu benim kişisel yaşam vizyonum, “ülküm”.

Kariyer Koçluğu

Kariyer koçluğu iş yaşamınla ilgili mevcut durumu net bir şekilde görmeni ve iş yaşamında tatmin hissettirecek yeni hedefleri şekillendirmeni sağlar. Yeni bakış açıları oluşturur, kariyerin için  belirlediğin  stratejilere hizmet edecek  davranışları edinmene yardımcı olur.

Kariyer koçluğu sana neler katar?

 • Kariyer koçluğu ile öncelikle iş yaşamındaki mevcut durumu her yönüyle tanımlarsın. Ikinci olarak varmak istediğin hedefi netleştirirsin.
 • Kariyerinle ilgili mevcut durum ve tanımlanan hedefe gideceğin süreçte neler yapman gerektiğini keşfedersin.
 • Süreci netleştirirken iş yaşamını destekleyen güçlü yönlerini ve iş yaşamına zarar veren zayıf yönlerini tanımlamaya başlarsın.
 • Mevcut yetenek ve yetkinliklerini netleştirerek, kariyer hedefini destekleyen ve geliştirebileceğin yetenek ve yetkinliklerinin neler olduğuna karar vermeye başlarsın.
 • İş yaşamında daha canlı, üretken ve yaratıcı hale nasıl gelebileceğini keşfedersin.
 • İş yaşamında bulunduğun konuma göre diğer insanlarla bir iletişim ağı içindesin. Kariyerin için daha sağlıklı iletişim modellerini nasıl oluşturabileceğini tasarlayabilirsin.
 • Zihnini sabote eden düşünceleri farkedip, odaklanmanı arttırarak zaman yönetimini yapabilirsin.
 • İş yaşamın ile sosyal yaşamın arasındaki dengeyi nasıl kurabileceğini keşfedersin.
 • İş hayatına ait bakış açılarını çeşitlendirerek, kendine daha objektif yaklaşmaya başlarsın.
 • Kariyerin konusunda kendine olan inancın gelişir.

BU KONULARI DA İNCELEYİN!