Çocuklar İçin Kitap Tavsiyeleri

1- DOKTOR DENİZ – MİKADO ÇOCUK 

Öncelikle Deniz bir kadın ve kitap Deniz’in oğlunu okula götürmesiyle başlıyor. 9 aydır çalışıyor olmama rağmen -normal olarak- beni işe göndermek istemeyen oğlum, sadece benim değil başka annelerin de işe gittiğini görmüş oluyor.

Kitabın geçtiği tıp merkezinde bekleyen hastalar farklı yaş, cinsiyet ve milletlerden. Farklılıkları hayatın olağan akışında gösteriyor.

Doktor ve hemşirenin hasta çocuklara yaklaşımı da yine kitapta oldukça sevecen ve anlayışlı.

2- KÖPEKLER BALE YAPMAZ – PEARSON

“Köpekler Bale Yapmaz” Sahibi bale dersine giderken onunla gitmek, tütü giymek ve dans etmek isteyen ıslak burunlu kuyruklu birinin hikayesi bu.  Aslında bir çocuk kitabı olsa da çok derin mesajlar veriyor hem de mesaj kaygısı ile sizi boğmadan. Sıcacık bir hikaye, harika çizimlerle birleşmiş.

Çocukların tam olarak anlayabilmeleri için 3 yaş ve üzerine uygun olur ama 1 yaşından beri çok severek dinleyen çocuklarımızda var. Ben resimli ve az yazılı kitaplarda bu yaş kısıtlarına çok takılmıyorum. Okuyup beğendiysem ve çocuklar için benim anlayışıma uygun olmayan ögeler içermiyorsa alıyorum. Pearson Yayınlarından çıkmış her eve lazım bir kitap. Keyifli okumalar.

3- BÜYÜK ORMAN AVCILARI – ABM

Her bir kitap farklı dünyalara açılan birer kapı. Nedir bu sessiz kitap? Yazar sizsiniz, sınır yok, yönlendirme yok. Elbette belli bir konu var ama her sayfayı kendinizce farklı yorumlayabilir, karakterlere isimler verebilir, hayal gücünüzü sonuna kadar zorlayabilirsiniz. 2 yaş ve üzeri için çocuğun katılımı ile, daha küçük yaşlar için de anne babanın anlatımı ile yaratıcılığınızı geliştirebilirsiniz.

4- YAĞMURLU BİR GÜN – YAPI KREDİ 

Oyun ve hayal gücünden bahsederken de bu kitaptan bahsetmeden olmazdı. Feridun Oral’ın kitaplarını zaten çok seviyoruz. Ama bu kitap gerçekten bir harika. Yağmurlu bir günde sokağa çıkamayan Cem odasında hayali bir oyuna dalıyor. Bu oyunda arılarla çiçeklere konuyor, tilkilerle saklambaç oynuyor, ayılarla ağaçlara tırmanıyor… Uzun süre gece uykusu rutinlerinizde bu kitabı kullanabilirsiniz. Çünkü kitabın sonunda çok tatlı bir kedi ile fare sarılıp uykuya dalıyorlar.

Çocukların dünyasını ve hayal güçlerinin ulaşabileceği sınırları harika çizimler ve detaylarla ortaya koymuş Feridun Oral. Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan bu kitap mutlaka kütüphanenizde olmalı. Bence yaş sınırı yok. Her yaşta zevkle okunabilir.

5- AMA BU BALIĞIN PARMAKLARI VAR – PEARSON

“Ama Bu Balığın Parmakları Var” kitabı. Farklıyız ve farklılıklarımız bizi özel kılar. Bazılarımız göz önünde ilgi odağı olmayı severiz ve bizden daha ilginç biri gelip de dikkatleri üzerine toplayınca da o kişiye karşı öfke besleyebiliriz. Bu duygular normaldir. Ancak bu kitapta görüyoruz ki hepimiz beraber var olabiliriz. Birimiz diğerinin ışığını söndürmek zorunda değil. Dostluk her zaman kazanır. Çok güzel mesajları olan sıcacık bir hikaye. Özellikle resimler harika. Pearson Yayınlarından çıkan kitabın yazarı Sue Hendra.  Görseller çok ilgi çekici olduğu için severek okunan kitaplar arasında.

6- KORKTUĞUM ZAMAN

Nasıl hissediyorum serisinin “Korktuğum Zaman” kitabı İçinde oldukça basit bir şekilde korkunun da normal bir duygu olduğundan ve korktuğunda neler yapabileceğinden bahsediyor. Korkunun bizim için koruyucu bir duygu olduğunu vurgulaması da bence önemli. Örneğin ocakta yanan ateşten korkarız ve bu korku bizi güvende tutar diyor.

Serinin diğer kitabı da “Seni Özlediğim Zaman”. Yine benzer bir içeriği var. Bu kez özlemenin normal olduğunu ve kavuşma anlarının güzelliğini vurguluyor. Serinin farklı duyguları anlatan başka kitapları da var. Endişelendiğim, üzüldüğüm, kızdığım, kıskandığım… zaman şeklinde. İhtiyaca göre alınabilir. 2 yaş ve üzerine uygun olur.

7- AKILLI TİLKİNİN MASALI

Akıllı Tilkinin Masalı ise sevgi üzerine yazılmış çok eğlenceli bir kitap. Bence yaş sınırı yok, çok küçükken de okunabilir, resimleri çok güzel. Küçük tilki lokum sevgiyi anlamaya çalışıyor. Annesine, bir ayı olsaydım, bir böcek olsaydım, bir timsah olsaydım… her koşulda beni yine de sever miydin diye soruyor. Çok basit ve çok içten bir koşulsuz sevgi masalı.

Yakamoz yayınlarının eğlen öğren serisi, isminden de anlaşıldığı gibi kitap okul çağı çocuklarının yaşadığı tüm genel problemleri ele alıyor, kitapta görgü kurallarına esprili yaklaşımla ele alınarak uygulanabilir çözüm yolları öneriyor. Hem çocuğunuzun hem de sizlerin okuyabileceği harika bir seri

Serinin diğer kitapları:

 • Düzenli Olmaya Değer mi?
 • Çok Derdim Var Çok
 • Kötü Bir Şey Söylemedim ki
 • Bıktım Bu Kurallardan
 • Yaparım yaa Daha Erken
 • Off Ya Kimse Beni Anlamıyor

8- CİNSEL İSTİSMAR KİTAPLARI

Toplum yaşamında, çocuk ve gençleri cinsel istismara maruz bırakanlardan nefret etmek yeterli değildir. Çünkü nefret, bu gibi kimseleri durdurmaz ve bunların insanlığı tahrip etmelerine engel olmaz. Toplumu istismarcılardan korumanın en etkili yolu; çocukları, aileleri ve tüm toplumu cinsel istismar hakkında bilgilendirmektir.
Bu kitaplar, cinsel istismar konusunda ve mahremiyet eğitimi verirken ailelerin çocuklarıyla olan iletişimlerinde destek olacak, her evde bulunması gereken kıymetli kitaplardır.

 • Bedenim Bana Ait
 • Ben Herkesle Gitmem ki
 • Çok Kötü Bir Şey Oldu
 • Sır Versem Saklar Mısın?
 • Çocuklar İçin Cinsel Eğitim Öyküleri
 • Bu Beden Benim

9- EYVAH BABAM ŞİİR YAZIYOR

7 yaş üstü çocukların okuyabileceği kitap, bir çocuğun astronot olan annesi uzayda iken babası ile geçirdiği sevgi dolu günleri anlatıyor. Ama bununla da kalmıyor. Ahmet Büke annelik ve babalık rollerine de kadın ve erkek olarak ev hayatı içindeki rollere de farklı bir bakışla yaklaşmamızı sağlıyor.

Annesi kitaplar arasında uzay yolculuğuna hazırlanırken, babanın ev işleri ve çocuk bakımını üstlenmesi gibi. Ebeveynlerinden biri uzakta iken bir çocuğun neler hissettiği ve diğer ebeveynin bu durumla nasıl başa çıktığı gibi. Tüm bunları aktarırken mizahi dili ile bir çırpıda keyifle okunan bir eser ortaya çıkarmayı da başarmış ayrıca.

Annelerin çocuklarına duyduğu koşulsuz sevgiyi eğlenceli bir dille anlatan resimli hikaye kitabı

 10- KARDEŞ KISKANÇLIĞI VE KARDEŞ İLİŞKİLERİ ÜZERİNE KİTAP ÖNERİLERİ

11- ÇOCUKLARDA KAYGI VE KORKU DUYGULARI İLE İLGİLİ KİTAP ÖNERİLERİ

12- TUVALET EĞİTİMİ İÇİN KİTAP ÖNERİLERİ

13- ÇOCUKLAR İÇİN DİĞER KİTAP ÖNERİLERİ