Erken Çocukluk Döneminde Alt Islatma Problemleri

Ebeveynlerin çocuklarına zaman ayırması, paylaşımlarda bulunması önemlidir. Sevgi dokunmaktır. Çocuklarla geçirilen zamanın uzunluğu değil duygu yoğunluğu ve zamanı ortak paylaşmak önemlidir. Çocuğunuzla birlikte okunan bir hikaye, beraber pişirilen bir yemek, evcilik oynamak her iki tarafı da mutlu eder. Çocuklara özel davranılması önemlidir. Çocuk yetiştirme sanatının anahtarı sevgidir.

Tuvalet eğitimi çocukların yeterli düzeyde kas kontrolü geliştirdiğinde 1.5 2 yaşından sonra çocuğa sakin davranılarak ve zor kullanmadan verilmelidir. Çocuğun buna hazır bulunuşluğu hem ruhsal hem bedensel olarak çok önemlidir.  Anne babanın tuvalet eğitiminde zorlayıcı olması çocukların duygusal dengesini zedelediği gibi tuvalet eğitimini de zorlaştırır ve geciktirir. Tuvalet eğitiminde zorlanan çocuklarda uyum ve davranış problemleri görülebilir. Bu süreçte önemli olan özverili ve sağduyulu bir tutumla çocuğun desteklenmesidir.

Alt ıslatma çocuk tuvalet eğitimini aldıktan sonra gündüz uyanık olduğu vakitlerde veya gece uyku halinde idrar kaçırması şeklinde görülebilir. Alt ıslatma problemlerinde kalıtım, mesane yapısı ve çocuğum uykusunun ağırlığı çok önemlidir. Bunların yanı sıra çocuklardaki alt ıslatma problemlerini psikolojik nedenleri olarak : değişik bir yaşantıya verilen tepki, aileye yeni bir kardeşin gelmesi, anne babadan beklenen ilgiyi şefkati görememe, anne babadan ayrı yaşıyor olmak gibi nedenler yer alabilir.Psikolojik nedenlerin dışında şeker hastalığı idrar yolu enfeksiyonu gibi fiziksel hastalıklar da çocuğun alt ıslatma problemleri arasında yer alabilir.             Çocuğunuz tuvalet eğitimini kazandıktan sonra gün aşırı veya her gece altını ıslatıyorsa öncelikle fiziksel muayene için bir hekime başvurulmalıdır.  Çocuğun fiziksel muayenesi yapıldıktan sonra herhangi bir problem olmadığı takdirde genetik faktörler, çocuğa pedagojik yaklaşım, çocuğun yakın çevre okul aile ortamında yaşadıkları, son zamanlarda hayatındaki olağanüstü duruma uyum çabası gibi sebeplerden olduğu düşünülebilir. Çocuğunuz sadece gece altını ıslatıyor ise gece uykusu çok derin olabilir. Sinyal aldığında tuvaletinin geldiğini hissettiğinde çocuk uykusunun ağırlığından dolayı uyanamıyordur bu durum karşısında ebeveynlerr gece çocukları uykudan uyandırıp tuvalete girmelerini hatırlatın .Akşam yatmadan 2 saat öncesinde çocuğun sıvı alımını kısıtlamaya çalışın ve gece uyumadan önce bir kez daha tuvalete girmesini hatırlatın çocuğa. Çocuklarda 5 yaşına kadar zaman zaman görülen alt ıslatma problemleri normal karşılanabilir Bunun dışındaki sıklıkla görülen alt ıslatmalarında mutlaka bir hekimden destek alınmalıdır

Bir cevap yazın