Ebeveynler İçin Kitap Tavsiyeleri

DOĞAL EBEVEYNLİK

Kitaplığınızda mutlaka olsun diyebileceğim bir kitap. Okudukça aslında katı kuralları olmadığını, sizi hep iç sesinizi ve çocuğunuzu dinlemeye ittiğini göreceksiniz. Bu yaklaşım çocuğu bir birey olarak kabul eder. Ve aslında basitçe kendinize yapılmasını istemeyeceğiniz bir şeyi çocuğunuza da yapmamayı öğütler.

Sadece çocuğa odaklı bir yaklaşım değildir. Ebeveynlerin aile, iş ve çocuk arasında denge kurmaları ve kendilerine de özen göstermeleri için önerilerde bulunur. Doğal ebeveynlik yaklaşımı tutarlı ve şefkatli bir ebeveyn olma yolunda bir rehber niteliğindedir. Her çocuğun ve her ailenin farklı olduğunu kabul eder, kendi içlerinde kendi doğrularını ve yanlışlarını yine çocuklarını ve aile dinamiklerini dikkate alarak bulacaklarını söyler.
Kitapta sadece annelere değil babalara da bu yolda rehberlik edecek bilgiler verilmiş. Babanın çocuk bakımındaki yerini çocuktan çok uzağa konumlandıran yaklaşımları mutlaka duymuşsunuzdur. Doğal ebeveynlikte baba da en az anne kadar çocuğun hayatında önemli bir yere sahiptir. Babalar bazen bebeklerinin bazen de sadece eşlerinin yanında olarak bu bağı güçlendirebilirler. Ebeveynlik yolculuğu tek başına çıkılan bir yolculuk değildir. Baba da bebeğini emzirmek dışındaki bağlanma yöntemlerinin hepsini uygulayabilir, emzirme konusunda da eşine destek olarak bu sürece dahil olabilir.

Doğal ebeveynlik yaklaşımı tutarlı ve şefkatli bir ebeveyn olma yolunda bir rehber niteliğindedir. Her çocuğun ve her ailenin farklı olduğunu kabul eder, kendi içlerinde kendi doğrularını ve yanlışlarını yine çocuklarını ve aile dinamiklerini dikkate alarak bulacaklarını söyler. Yapılmış araştırmalarla destekleyerek belli başlı bağlanma yöntemleri önerirken aynı zamanda sınırlar koyar. Örneğin güvenlik kırmızı çizgidir. Çocuğun güvenliğini tehlikeye atacak hiçbir davranışa izin verilmez. Kitapta bebekle bağlanma yöntemleri de yedi başlıkta incelenmiştir.

  • Bebekle doğumda bağlanmak
  • Emzirmek
  • Bebeği askıyla (ergonomik taşıyıcılarla) taşımak
  • Bebeğe yakın uyumak
  • Bebeğin ağlamasını dikkate almak
  • Denge ve sınırlar
  • Bebek eğiticilerine dikkat

Koşulsuz Ebeveynlik :

Her yerde duyduğunuz, kanıksadığınız ebeveyn yaklaşımlarını sorgulatan, başka bir yol mümkünmüş dedirten kitap. Ödül ve cezaları terk edip sevgi ve akılcılığa yönelmek yazıyor kapakta ama kitap bundan çok çok daha fazlası.

Çocuğunuzla Birlikte Büyümek: Ebeveynlik hep kaygılı ve savaş halinde olmayı mı gerektirir? Keyifli ve doyurucu bir deneyim olamaz mı? En sevdiğim ve ilk okuduğum ebeveyn kitaplarından biridir bu. Ebeveynliğe bakış açımı oldukça değiştirmiştir. Ona alıştırma, aman buna sakın izin verme, şöyle yaparsan böyle olurlar havada uçuşurken hayatı bir çocuğun gözünden görmemi sağlamıştır.

Oyun Oynama Sanatı: Oyun çocuk için nefes almaktan farksız. Hayata dair ne varsa ve çok daha fazlası oyunun içinde. Oyunu bir iyileşme aracı, bir bağ kurma aracı, bir anlama aracı, bir iş birliği aracı, bir duygularını gösterme aracı ve daha pek çok konuda araç olarak kullanmak mümkün. Bazen ulaşamadığımız pek çok noktaya oyunla temas etmek mümkün. Oyun oynamak hakkında çok şey bildiğinizi düşünüyorsanız, bu kitap fikrinizi değiştirecek.

Denemediğim Yol Kalmadı: Özellikle 1-5 yaş arası çocukların dünyasını karikatürlerle ve sorunları çözmede basit uygulanabilir önerilerle anlatıyor. Bir nevi hap bilgiler var. Ama aslında arkasında çok daha derin bir bakış açısı ve yaklaşım var. Yani beklentilerinizi, çocuklara karşı yaklaşımınızı ve odak noktanızı sorgulatıp değiştirmenizi sağlıyor. Bunu da öyle basit bir dil ve anlatımla yapıyor ki hayran kalmamak bence mümkün değil.

Şiddetsiz İletişim:. Bu aslında sadece ebeveynlikte değil normal hayatımızda da hem insanlarla ilişkilerimizde hem de kendi duygu ve ihtiyaçlarımızı fark etmede bizim için yol gösterici olabilecek bir kitap. Ancak uygulaması cidden zor. Çok emek istiyor.

BİLİÇLİ BEBEK:

Yazarı Aletha J. Solter, “doğal ebeveynlik” konusunda dünya çapında tanınmış bir uzman. Kendisi İsviçre Cenevre Üniversitesi’nde insan biyolojisi master’ı ve California Üniversitesi’nde psikoloji doktorası yapmış, aynı zamanda “Bilinçli Ebeveynlik Enstitüsü”nün (Aware Parenting Institute) kurucusudur. Kendine güvenen ve bilinçli bireyler yetiştirmek isteyen ebeveynler için mükemmel önerilerde bulunuyor. Yazar, bebeklerin doğum öncesi/doğum esnasında yaşanan travmaları/ doğum sonrası gün içinde biriken streslerini ağlayarak boşalttıklarını ve bunun sağlıklı bir gelişim için oldukça önemli olduğu tezini savunuyor

Kitap bebeğinizin fiziksel bakımından ziyade bilişsel gelişimi üzerinde duruyor. Bebekle iletişim kurmanın, onu anlamanın ve bebeğin verdiği sinyalleri okumanın kolaylaşabilmesi için önerilerde bulunuyor. Ağlama ihtiyaçlarından, bebeklerin isteklerini anlayabilmenin öneminden bahseden kitap 0-2 yaş bebeği olan ebeveynler tarafından okunmalı.

ANNE BABA VE ÇOCUK ARASINDA

Anne Baba ve Çocuk Arasında çocukları bebeklikten çıkmış ebeveynler için faydalı bir ebeveyn kitabı. İçinde ihtiyaçlardan, öfkeye, cinsel eğitimden sınırlara pek çok konuda nasıl yaklaşılabileceğine dair örnekler mevcut.

“İyi anne baba olmak , öğrenilebilir bir beceridir.” diyor Dr. Haim Ginott. İşte ebeveyn kitaplarını okumamızın asıl nedeni de bu değil mi ? Anne Baba ve Çocuk Arasında , ebeveyn kitapları arasında okuduklarım içinde en iyilerden biri. Tam bir klasik, tam bir başucu kitabı. Okumadıysanız mutlaka okuyun. Hatta ilk sırada okuyun. Öyle kapsamlı , öyle yeterli bir kitap.1965 yılında yazılmış , düşünün…Dr. Haim Ginott öyle bir ebeveynlik yaklaşımı önermiş ki , dünyada hala en çok kabul gören ve okuduğumuz kitapların hepsinde temel alınan yaklaşım ve öneriler işte bu kitaba dayanıyor. Çok , çok değerli bir kitap. Bebeklik döneminden ergenliğe kadar uzanan yolda birbirinden değerli tavsiyeler var.

bu kitapta nasıl etkili bir anne, baba olunacağını yol göstererek anlatıyor.
“Çocuklarını duymakla kalmayıp dikkatle dinleyen onların güçlü duygularına saygı gösteren ile ebeveynler, çocuklarına, fikir ve duygularına değer verildiğini ve saygı duyulduğunu hissettirirler. Bu tür saygı, çocuğa kendine değer verme duygusunu kazandırır. Kişisel değer duygusu, çocuğun olaylarla ve insanların dünyasıyla daha etkin bir şekilde meşgul olmasını sağlar.”
“İyi anne baba olmak, öğrenilebilir bir beceridir.”
Gerçekten de ebeveyn ve çocuk iletişimi üzerine yazılmış en iyi temel eser

ÇOCUĞUNUZA KULAK VERİN

2-8 yaş arası çocukların , problemlerini anlama , onlara destek olma , kriz anında neler yapabileceğini bilme gibi konularda destek olacak çok güzel bir kitap.

Kitap yedi bölümden oluşuyor ama kendi içinde çocukla ilgili her türlü konuyu ele almış hemen hemen. Çocuğunuza Kulak Verin, çocukların 2 ila 8 yaş arası dönemdeki gelişimlerini, duygusal ihtiyaçlarını ve ebeveyn olmanın zorluklarını inceliyor. Çocuklarınızı daha iyi anlamak, kişisel becerilerini dikkate alarak yönlendirmek ve onlarla ilişkinizi geliştirmek için yenilikçi bir bakış açısı sunuyor. Çocuklarınızı mutlu büyütmek için, kendi kurallarınıza değil, önce onlara kulak verin diyor. Kitap her davranışın arkasında bir duygunun var olduğunu söylüyor ve bu duyguları, duygusal ihtiyaçları anlamamız için ebeveynlere yol gösteriyor.

Herşeyden önce kitabın başlığında olduğu gibi çocuk ya da bebek farketmeksizin “dinlemenin” ya da “anlamanın” önemine dikkat çekiyor.  Çocuğun her davranışının bir duygusunun dışavurumu olduğundan etraflıca bahsetmiş. Ve aslında kendi çocukluğumuzda olan bir çok yanlışlık ve eksikliği farketmemizi sağlıyor.  Mesela herhangi bir öfke krizi ya da ağlama/vurma durumlarında ailemizin bize davrandığı şekilde davranmaktan başka bir yol bilmiyorsak eğer, bizim de davranış ya da tahammülümüz maalesef daha farklı olmuyor.

Çocukların ağlamaları ve gülmeleri duygularını en iyi ve en kolay boşaltma ve dışavurma seçeneği olduğundan bahsediyor.
✔Her türlü duygusu ailesi tarafından kabul edilen, ağlamasına tahammül gören çocuklar bu ağlamalardan sonra daha rahat ve daha uzlaşılması kolay bireylere dönüştüğünü bilimsel verilerle anlatıyor. .
✔Çocuğuna tahammülde zorlanan ebeveynlere şiddetle tavsiye ederim…

Öfke nöbetlerine nasıl tepki vermek gerekir?

Çocuklar şiddetten nasıl uzak tutulur?

Kardeş kıskançlığını aşmanın yöntemi nedir?

Televizyonun çocuklar üzerindeki olumsuz
etkileri nasıl azaltılabilir?

Oyuncak seçiminde nelere dikkat
etmek gerekir?

KÖPEK GİBİ BÜYÜTÜLMÜŞ ÇOCUK

Travmaların çocuklar üzerindeki etkisini, beyini nasıl değiştirdiğini ve bunu nasıl düzeltileceğini açıklayan şahane bir kitap. Bölüm bölüm farklı örnekler ve tedavi yöntemleri var. Kendi yaşamınızda bile uygulayıp etkisini görebileceğiniz öneriler içeriyor. Bilimsel dili kesinlikle sıkıcı değil, konu hakkında çok az bilgisi olan birisi olarak hiç sıkılmadan okuyabileceğiniz bir yapıt.

Kitap 12 vaka bölümünden ve bunlara sonradan eklenen 2 bölümden oluşuyor. İlk 12 bölümde her biri birbirinden ilginç ve üzücü travmatik olay yaşamış çocuklardan, bu çocukların yaşadığı durumların analizlerinden ve Dr. Perry’nin bunlar için bulduğu çözümlerden bahsediliyor. 13. Bölümde doktor bu 12 bölümde anlattığı vakaları yıllar sonraki bilgi birikimine gore yeniden değerlendiriyor. Son bölümde ise uygulayıcı durumunda neler yapmak ve hangi soruları sormak gerektiği ile ilgili rehber niteliğinde bir kısım yer alıyor.

Kitabın basında doktor, anlatacağı olayların kendi karşılaştığı bütün durumlar içerisinde ortalama düzeyde olanlar olduğunu, bunları hiç de acıklı hale getirmeden sadece durumun ne olduğunu basitçe anlattığını çünkü amacının ajitasyon değil sadece rehberlik olduğunu belirtiyor.

Bir çocuğun hayatında en başta o ilk 3 yıl olmak üzere Freud’un da dediği gibi 6 yaşa kadarki dönemin nasıl hayatı bir önemde olduğunu canlı örneklerle ele almış bir kitap. Kitapta; Dr. Perry’nin travma geçirmiş çocuklara yaklaşımı , tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Şiddet görmüş, tacize uğramış , bilerek ya da farkında olmadan ihmal edilmiş çocukların yaşadıkları sıkıntıları , gelişim bozuklukları ve gerilikleri , korku ve stres tepkilerini okurken sarsılabilirsiniz . Ama Dr. Perry ve onun gibi insanlar sayesinde hep bir umut olduğunu yüreğinizde hissediyorsunuz.Bir kitaptan daha fazlası … Mutlaka kitaplığınızda bulunmalı. Bir kerelik okuyup kenara koymalık değil , ara ara açıp tekrar okunmalı.

“Sevdiğiniz bir kişinin elini tutmak bile stresi azaltan güçlü bir ilaçtır.”

“İlginç bir şekilde, insanların bebeklerini salladıkları hız yaklaşık olarak dakika başına seksen vuruştur ve bu hız dinlenmekte olan normal bir yetişkinin kalp atış hızıdır. Daha hızlı sallandığında , bebek bu hareketi uyarıcı bulur; daha yavaş sallandığında, çocuk genellikle ağlamaya devam eder.”
“Bir çocuk ne kadar çok sağlıklı ilişkiye sahipse , travmadan kurtulup sağlıklı bir biçimde hayatına devam etme ihtimali de artar. İlişkiler değişimin aracılarıdır ve en güçlü terapi insan sevgisidir.”
“Sorunlu çocuklar bir tür acı çekerler ve acı insanları sinirli, endişeli ve saldırgan yapar. Sadece sabırla , sevgiyle ve sürekli olarak sağlanan bakım işe yarar; kısa vadeli mucizevi tedaviler yoktur.”
“Dünyayı çocuğunuzun bakış açısından görmek için ne kadar gayret ederseniz ve onu ne kadar güvende hissettirirseniz, onun davranışları da bir o kadar öyle olur ve durumunu daha iyiye götürebilmek için bir o kadar çok yol bulursunuz.”

ANNE BABA LÜTFEN BENİ ANLA

Ebeveynler için harika bir başucu kitabı önerim var. Çocuklarla iletişim konusunda tam bir rehber niteliğinde. Çocuklarla yaşanabilecek birçok problem için birbirinden pratik çözüm önerileri var. Her bölüm sonunda bilgiler eğlenceli karikatürlerle resmedilerek özetlenmiş ve her bölüme hatırlatmalar eklenmiş.

Bu kitaptan neler öğrenebilirsiniz:

Çocuğumuzla yaşadığımız bir sorunda yapılması gereken ilk şey , çocuğun duygularının kabul edilmesi. Duyguları nasıl kabul edebileceğimize yönelik kullanabileceğimiz birçok alternatif yöntem kitapta açıklanıyor. Çocuğun duygularını kabul ettik ve çocuğa yansıttık , çocuk anlaşıldığını hissetti ve bu durum sonunda dikkatini çekebildik. Peki ya sonra ? Sonrasında işbirliği yapmak için yine birçok değerli yöntem önerileri var. Yapmamız gerekenler de var.  Etiketleme , cezalandırma , ödül verme. Kitabın 2.kısmında ise hemen hemen her ebeveynin yaşaması muhtemel sorunlar ( çocuklarla alışveriş , doktor ziyareti , uyku sorunu , kardeş ziyareti , yalan söyleme ve daha birçok başlık var.) yine yaşanmış örneklerle açıklanıyor.